Kilka słów o refleksologii

Refleksologia jest nowoczesną i ciągle rozwijającą się nauką, opartą na starożytnej wiedzy. Jej początki sięgają z całą pewnością czasów prehistorycznych, kiedy człowiek przypadkowo odkrył łagodzący wpływ masażu stóp na jego samopoczucie. Nie prowadzono wtedy żadnej dokumentacji, ale taki początek wydaje się najbardziej prawdopodobny. W późniejszych tysiącleciach, świadomy ucisk niektórych obszarów stóp, był już celowy. Znano go zarówno w starożytnych Chinach, Indiach jak również w Egipcie. Ale to właśnie dzięki dokumentacji pochodzącej z ziem Faraonów, a ściślej mówiąc, z charakterystycznych rycin ściennych wyrytych w grobowcu słynnego egipskiego lekarza w Sakkarze, otrzymano potwierdzenie, że refleksologia była tam szeroko stosowana.

Współczesna refleksologia wykiełkowała ze starych korzeni, ponad cztery tysiące lat po wydarzeniach w Egipcie, dając początek nowej i bardziej precyzyjnej nauce i sztuce, jaką jest umiejętne „chodzenie” po stopach, dłoniach i twarzy.

Wielu naukowców odkrywało na nowo leczniczy wpływ ucisku specyficznych punktów na stopach, jednak krok milowy w tej dziedzinie zrobił William FitzGerald, który współpracując z wieloma lekarzami i prowadząc liczne badania, w 1913 roku odkrył na nowo refleksoterapię, którą nazwał „terapią strefową” i pod takim tytułem, cztery lata później, wydał książkę. Dwa lata później, zaraz po I wojnie światowej, dr Joseph Shelby Riley, opublikował swoje odkrycia, które przyczyniły się do rozwinięcia stref refleksyjnych na ręce i stopy.

Jednak za matkę refleksologii uznaje się Eunice Ingham, która kontynuując badania poprzedników, na początku lat trzydziestych XX wieku, zaczęła tworzyć mapę stóp. W 1938 roku ukazała się jej pierwsza książka, zatytułowana „Opowieści stóp”. I tu zaczyna się nasza historia.

Mapy stóp, choć już bardzo dokładne są stale doprecyzowywane. Okazuje się bowiem, że wiele zależy od kolejności, kąta i siły nacisku. Dlatego chodzenie po stopie musi być szczegółowo zaplanowane i profesjonalnie wykonane.

Refleksologia jest rozwijającą się nauką. Wielu światowych naukowców prowadzi badania nad wpływem refleksologii na organizm i zdrowie człowieka. Refleksologia jest także sztuką, ponieważ jej skuteczność zależy głównie od wiedzy i umiejętności refleksologa.

Nauka refleksologii opiera się na zasadzie, że na ciele człowieka, zwłaszcza na stopach, dłoniach i twarzy, znajdują się obszary odpowiadające poszczególnym organom, gruczołom i innym częściom ciała. Właściwe stymulowanie tych punktów na stopie zwanych refleksami, może w naturalny sposób pomóc w problemach zdrowotnych, przywracając równowagę w ciele i budząc wrodzony potencjał człowieka, jakim jest samoleczenie.

Refleksologia jest szeroko znana i wykonywana na świecie. W Wielkiej Brytanii zabiegi refleksologii są szeroko praktykowane jako nieinwazyjna, uzupełniająca metoda, stosowana zarówno w szpitalach, hospicjach i domach opieki, jak również przez osoby prywatne. Ludzie często korzystają z usług doświadczonych refleksologów, ponieważ po każdej sesji czują się głęboko odprężeni.

Znaczna większość chorób może być powiązana ze stresem, a zabieg refleksologiczny go łagodzi, poza tym prawidłowo wykonany zabieg może pobudzać krążenie krwi i limfy, odprężać i łagodzić napięcie, dlatego ta metoda jest odpowiednia zarówno dla niemowląt, jak i osób starszych. Niemniej należy pamiętać, że celem refleksologii nie jest ani leczenie, ani diagnozowanie konkretnego schorzenia, tylko promowanie lepszego zdrowia i wspomaganie dobrostanu jednostki.

Refleksologię można stosować także na sobie, co może okazać się bardzo korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia, jak również pomóc w walce z różnego rodzaju nałogami.

Komentowanie tego wpisu zostało zamknięte!